پرسشهایی پیرامون اوضاع آخرالزمان

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

پرسش: آيا با ظهور امام زمان دنيا و جهان به پايان مي رسد و انسان از دنيا محروممي شود و امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)فرد پايان دنياست ؟ توضيح دهيد.پاسخ: اين باور صحيح نيست به دلايل و شواهد زير:ـآياتي در قرآن دلالت دارد كه حكومت روي زمين بدست مؤمنين و مستضعفين وصالحين تشكيل و اداره مي‌شود و هدف اصلي از خلقت كه ايجاد عبوديت خالص درسطح كل جامعه است تحقق پيدا مي‌كند و در رأس حكومت حضرت ولي عصر(عجل اللهتعالی فرجه الشریف)قرار دارند. و خداوند در آيه 5 سوره قصص مي‌فرمايد: « وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ».ـ هم چنينروايات بسياري درباره تشكيل حكومت عدل الهي جهاني توسط حضرت مهدي((عجلالله تعالی فرجه الشریف)از ائمه اطهار(علیهم السلام)رسيده است كه همهحكايت از اين دارد كه تاريخ با ظهور حضرت تازه شروع و آغاز مي‌شود نه بهپايان برسد، و شايد برخي ظهور را با قيامت خلط كرده باشند.
...
قالرسول الله(صلی الله علیه وآله)في حديث عن الله عزوجل يقول في آخره عنالمهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف): و لانصرنه بجندي و لامدنه بملائكتيحتي يعلن دعوتي و يجمع الخلق علي توحيدي، ثم لاديمن ملكه و لاداولن الايامبين اوليائي الي يوم القيامة؛ در آخر حديث طولاني پيامبر(صلی الله علیهوآله)فرمودند: خداوند فرموده: امام مهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)را بالشگريان خود ياريش مي‌كنم و با فرشتگا نم به او مدد مي‌رسانم تا آن كهدعوتم را آشكار كند و مردمان را بر توحيد و خداپرستي گرد آورد. سپسملكش(حكومتش) را تداوم بخشم و روزگار را در اختيار اولياي خود قرار دهد تاروز قيامت فرارسد.بنابراين با ظهور امام زمان(عجل الله تعالی فرجهالشریف)نه تنها دنيا به پايان نرسيده بلكه شروع حكومت عدل جهاني است كهخداوند وعده آن را به مردم داده است.
«
در صورت مكاتبه بعدى، شماره نامه قبلى خود را ذكر نماييد»پرسش: آيا بعد از ظهور و رجعت انسانها دوباره به سمت انحراف و گناه مي روند و هنگام قيامت کافر و مشرک وجود دارد؟
پاسخ: با توجه به اين كه انسان‌ها در زمان ظهور و پس از آن نيز، داراي اختياربوده و اعمال و رفتار خود را بر اساس اختيار و انتخاب خود انجام مي‌دهند،بنابراين ممكن است برخي دچار خطا و اشتباه شده و گرفتار گناه شوند. البتهچون عدالت در جهان حكم فرماست، اگر فردي گناهي مرتكب شد كه بايد موردمجازات قرار گيرد به مجازات خواهد رسيد. اما اين به معناي برقراري دوبارهشرك و كفر و انحراف در جامعه نيست بلكه، حكومت عدل الهي تا پايان عمر دنياباقي مي‌ماند و به دنبال آن قيامت بر پا مي‌شود.پرسش: پايان زندگي امام مهدي چگونه خواهد بود؟ آيا با مرگ یا با شهادت ؟
پاسخ: در مورد پايان زندگي حضرت به درستي نمي توان سخن گفت، روايتي که در آن سخناز شهادت حضرت به دست يک زن به ميان آمده، هم ضعف سند دارد و هم اضطراب درمتن و هم اين که در متون شيعه وارد نشده است. برخي به سخن امام حسنمجتبي(علیه السلام)(که فرمود: نيست از ما ائمه مگر اينکه يا مسموم مي شوديا مقتول)، استناد کرده و گفته اند: حضرت در نهايت به شهادت مي رسد؛ وليکيفيت آن روشن نيست. در برخي روايات نيز سخن از رحلت آمده است. در توجيهروايت امام حسن(علیه السلام)گفته شده است: اين روايت مي تواند مربوط بهزمان حاکميت بني اميه و بني عباس باشد که به ائمه(علیهم السلام)سخت ميگرفتند. بنا بر اين نمي توان به روشني در اين باره اظهار نظر کرد.هنگامرحلت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)بنا بر روايات، امام حسين(علیهالسلام)رجعت کرده و حکومت عدل را رهبري مي‌کند و تا زماني که خداوند ارادهکند زندگي انسان ها ادامه مي‌يابد و يکي از امامان پيشوايي مردم را برعهده خواهد داشت.پرسش: هنگام رحلت امام زمان (عجل الله تعالی فرجهالشریف)چه کسی او را غسل داده و کفن می کنند ، با توجه به این که معصوم رافقط معصوم غسل و کفن می دهد ؟
پاسخ: امام صادق(علیه السلام)درتبيين يكي از مفاهيم آيه «ثم رددنالكم الكرة عليهم» مي‌فرمايد: مراد زندهشدن دوباره امام حسين(علیه السلام)و هفتاد نفر از اصحابش در عصر امامزمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)است ... وقتي رحلت امام عصر(عجل اللهتعالی فرجه الشریف)فرا رسيد، امام حسين متولي غسل و كفن و حنوط و دفنايشان مي‌شود و هرگز غير از وصي، وصي را تجهيز و آماده خاك سپارينمي‌كند.(بحار الانوار، ج51، ص56،ح46) در ادامه روايت آمده است كه بعد ازامام مهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)امام حسين(علیه السلام)حكومت عدلالهي را رهبري مي‌كند.پرسش: وضعيت جهان پس از ظهور امام زمان چگونه خواهد بود؟ حکومت ايشان چگونه است؟
پاسخ: در مورد نحوه حكومت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)به طور جزئي وموردي نمي‌توان سخني گفت كه دقيقا اركان حكومت، نحوه اداره جهان و قوايموجود در نظام چگونه خواهد بود، اما از روايات استفاده مي‌شود كه كل جهانتحت حكومت امام خواهد بود و حكومت واحد جهاني با يك بينش كه همان اسلاماست اداره خواهد شد و در نقاط مختلف دنيا ياران امام حكومت را به دستخواهند گرفت، آنان دستورات لازم را از امام گرفته و با فرمان و راهنماييايشان مردم را هدايت و رهبري خواهند كرد. همه مردم دنيا امتي واحده خواهندشد و ... بنابراين طبيعي است كه مرزهاي سياسي كنوني ـ كه ساخته دستسياستمداران و گاهي ظالمان و كشور گشايان بوده بي معنا گردد و مردم دنيامانند برادر ديني و اهل يك كشور، در همه جا كرامت و ارزش داشته و بيگانه وغير بومي محسوب نشوند.خداوند در سوره توبه آيه 33 و در سوره فتح آيه 28 و در سوره صف آيه 8 بشارت داده است كه دين اسلام، بر همه اديان غلبهمي‌كند. مراد از اين غلبه برتري ظاهري است، بدين معنا كه دين اسلام برجهان سيطره مي‌يابد كه بنابرروايات اين برتري در زمان امام مهدي(عجل اللهتعالی فرجه الشریف)خواهد بود. قرآن در آيه 55 سوره نور نيز وعده حكومتاسلامي را بر زمين مي‌دهد كه بنابر روايات اين حاكميت در زمان اماممهدي(عجل الله تعالی فرجه الشریف)اتفاق مي‌افتد. امام باقر(علیهالسلام)درباره‌آيه "الذين ان مكناهم..." فرمود: "اين آيه براي آلمحمد(صلی الله علیه وآله)مهدي و اصحاب او است. مشرق‌ها و مغرب‌هاي زمين (كل زمين) را در اختيار آنها قرار مي‌دهد و دين را ظاهر مي‌كند.

نویسنده : یوسف فرهنگ بازدید : 44 تاريخ : 1 / 12 / 1393 ساعت: 23:40
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها